A Dog's Way Home – Sadık Dostum Filmi
A Dog’s Way Home – Sadık Dostum Filmi

A Dog’s Way Home – Sadık Dostum Filmi

11 Ocak 2019 tarihinde Amerika’da vizyona giren orjinal adı A Dog’s Way Home, Türkçe adı da Sadık Dostum olan filmi izleme fırsatı buldum. Uzun zamandır bir filmin tam anlamıyla tamamını izleyememiştim. Ancak Pazar günü olması nedeniyle ve hoşuma gitmesi nedeniyle filmi bitirerek iyi ki izlemişim dedim.

Senaryosu W. Bruce Cameron ve Cathryn Michon tarafından ele alınan ve gerçek bir hikayeye dayanıyor. Filmin başrolünde oynayan köpek, gerçekte de bir çöplükten sahiplenilmiştir. Filmde köpeğin seslendirmesini ünlü oyuncu Bryce Dallas Howard yapmaktadır.

A Dog’s Way Home Konusu

Bir hastane de çalışan Lucas ve aynı hastane de çalışan Olivia, iki yakın arkadaş olmasının yanı sıra itiraf edemeseler de birbirlerine aşıktır. Olivia aynı zamanda hayvan hakları savunucusudur. Lucas’ın evinin karşısında bir harabe vardır ve buranın sahibi burayı yıkarak yenileyecektir. Fakat evin altında bir anne kedi ile anne köpek ve beraberinde yavruları yaşamaktadır.

Lucas ve Olivia’nın çabalarıyla kediler ve köpekler oradan alınmıştır. Ta ki Lucas, orada kalan bir anne kedi, bir yavru kedi ve bir yavru köpeği bulana kadar. Annesinin yanında alınmasıyla yıkılan yavru köpek, Lucas’ın iyi biri olduğunu görmüş ve onu sevmiştir. Bir gün Lucas’ın peşinden gider ve Lucas onu sahiplenir. Çok iyi bir ikili olurlar. İsmi de Bella olur. Harabe evin sahibi Gunter isimli adam hayvan yaşananlardan ötürü Pitbull’a benzeyen Bella’yı şikayet eder. Tabi biraz da rüşvet yedirir.

Diğer taraftan Lucas’ın annesi gazidir. Hastane de terapilere katılır. Gunter yüzünden Bella’yı hastaneye götürmek zorunda kalırlar. Bu sırada Bella, diğer gazilerle iyi anlaşır. Zaman geçtikçe onu herkes sever. Ta ki hayvan barınağı Bella’yı alana kadar. Bella alındıktan sonra ertesi gün Lucas onu alır. Fakat yasalar gereği onu besleme şansı yoktur. İşte bu noktada hikaye başlar.

Bella, New Mexico’ya Olivia’nın teyzesinin yanına gönderilir. Burada çok mutsuzdur. Aklında olan tek şey eve dönmektedir. Eve dön komutuda Lucas’ın ona öğrettiği bir şeydir ve sürekli aklında o vardır. Fırsatını bulur ve kaçar. Fakat arada 650 kilometre mesafe vardır. Yolda başına iyi ve kötü şeyler gelir. Ta ki…

Kişisel Yorumum

Teknik konulara, oyuncu performanslarına ve senaryoya girmeyeceğim. Olağanüstü kaliteli bir film olmayabilir. Fakat kendini izlettiren, hayvanların aslında çok duygusal, çok önemli birer canlı olduğunu ele almasının yanı sıra sadık olmalarını da ele alması önemli.

Bana kalırsa, okullarda filmi çocuklara izletebilir ve onların hayvan sevgilerini daha da geliştirebiliriz. Bence bunu denemekte fayda var.

Back to Top