Futbol Hakkında Genel Kültür Bilgileri
Futbol Hakkında Genel Kültür Bilgileri

Futbol Hakkında Genel Kültür Bilgileri

Futbol hakkındaki kaynaklar incelediğinde, futbolun geçmişinin milattan önceye dayandığı kabul edilmektedir. Futbol hakkında yapılan çalışmaları incelediğimizde ise birçok medeniyetin, futbolun atası sayılabilecek oyunları kendi medeniyetlerinde oynadıklarını görmekteyiz.

Genel kültür seviyesinden öte, bilimsel olarak incelediğimizde, antik Çin dünyasında, askerlerin gelişmeleri için oynanan “cuju” adındaki oyun ile futbol paralellik göstermektedir. Yine yapılan kazılarda futbolun Sümer medeniyetinde de var olması, ünlü Yunan şairi Homeros’un “Odessa” isimli şiirinde top oynayan insanlardan bahsetmesi şeklindeki bilgi de futbolun, kökleri oldukça eskiye dayanan bir spor dalı olduğunun birer göstergesi olarak kabul edilebilir.

Ortaçağa baktığımızda ise İngiltere’de, topu rakip takımın kalesine bırakma şeklindeki bir kurala dayanan bir tür futbol oynanıyordu. 1316 yılında İngiltere kralı II. Edward, birtakım sebepler ile ülkesinde futbol oynamayı yasakladı. Yaklaşık 300 yıl sonra ise bu yasak kalktı. 19. Yüzyıla geldiğimizde “işçi oyunu” denilen futbol iyiden iyiye yaygınlaşmış durumdaydı.

Futbolun Kuralları

Futbol ile ilgili temel kurallar ilk defa 1863 yılında Londra Futbol Birliği tarafından derlenmiştir. Futbol müsabakaları dikdörtgen şeklindeki sahalarda oynanır. Sahanın kısa kenarlarında kaleler karşılıklı şekilde konumlanmıştır. Oyuncular, el ve kollarını kullanmaksızın, topu rakibin kalesine atmaya çalışırlar. Sadece kaleciler, ceza sahası içerisinde topa elle müdahale edebilirler.

Ceza sahası içerisinde karşı takıma faul olarak kabul edilen hareketlerden birinin yapılması, karşı takımın penaltı kullanmasına sebep olur. Faul olarak kabul edilen hareketlerin yapılması durumunda ise bu hareket, hakem tarafından sarı veya kırmızı kart ile cezalandırılabilir.

Bir futbol müsabakası 45’er dakikalık iki devreden, toplam 90 dakika olacak şekilde oynanır. 90 dakika sonunda daha fazla gol atan taraf maçı kazanırken, atılan gol sayısının eşit olması durumunda ise maç berabere bitmiş kabul edilir. Bazı ulusal ve uluslararası futbol organizasyonlarında 90 dakikalık normal sürenin berabere bitmesi durumunda maç 15’er dakikalık iki devreden oluşan uzatma bölümüne gitmektedir. Bu uzatmaların da berabere tamamlanması durumunda ise seri penaltı atışlarına geçilir. Fazla sayıda penaltı atışını gole çeviren taraf maçı kazanmış sayılır.

Back to Top