Genel Kültürü Artıran En İyi Filmler
Genel Kültürü Artıran En İyi Filmler

Genel Kültürü Artıran En İyi Filmler

Genel kültürü artıran en iyi filmler aşağıda anlatılmıştır.

1)Pi’nin Yaşamı ( Life of Pi)

2012 yapımı Oscarlı sinemacı Ang Lee filmidir. Hindistan’dan Kanada’ya giderken batan ve içinde her türden canlıyı taşıyan bir yük gemisinden Bengal Kaplanı ile kurtulmayı başaran 16 yaşındaki Pi’nin, Bengal Kaplanına yem olmadan hayatta kalabilmenin yollarını aradığı sıra dışı yolculuğunun anlatıldığı film genel kültürü artıran en iyi filmler arasında yer almaktadır.

2)Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Gerçek hayat hikayesinden uyarlanan 1993 yapımı bir Steven Spielberg filmidir. Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Oskar Schindler isimli bir Alman İşadamının Polonya’da kurduğu fabrikada çalıştırdığı Yahudi işçilerin hayatını kurtarmasını konu edinir. Film 1994 yılında 7 dalda Oscar Ödülü kazanmıştır.

3)Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption)

1994 yapımı Morgan Freeman’ın başrolde oynadığı, Shawsank Hapishanesi’nde bulunan Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında bile umutlu ve iyimser bir dünya kurulabileceği ile özgür bir yaşam olabileceğine inancını ve beraber hapishanede yaşadıkları olayları anlatır.

4)Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

2001 yapımı, Russell Crowe’nin canlandırdığı ünlü Matematikçi John Nash’ın hayat hikayesine dayanan filmde, parlak bir zekaya sahip; fakat toplum ile hiçbir zaman tam olarak uyum sağlayamadığı için kabuğuna çekilmiş, asosyal bir üniversite öğrencisinin, zamanla şizofrenik belirtiler göstererek, gerçek dünyayla kurgusal dünya arasındaki bocalaması anlatılır. Nobel Ödülü ve Oscar Ödülü almıştır.

5)Zindan Adası (Shutter Island)

Leonardo Di Caprio’nun başrolünü oynadığı 2010 yapımı bir Martin Scorsese filmidir. Film bir akıl hastasını arayan iki polis memurunun Zindan Adası Bölgesinde bulunan akıl hastanesinde yaşadıkları ilginç olayları anlatır. Akıl hastanesindeki hastaların zamanla isyan etmesi ve polislerin rüya ile gerçek arasındaki ayrımı kaybederek şizofrenik belirtiler göstermeye başlaması ile birlikte işler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.

6)Çaylak Milyoner ( Slumdog Millionaire)

En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’ı kazanan 2008 yapımı bir Hint filmidir. Hindistan’ın fakir bir gecekondu mahallesinde yaşayan Jamal’ın, Hindistan’ın ünlü yarışma programı milyonere katılmasını ve büyük ödüle ulaşacağı son soruya kadar gelmesini konu edinen en iyi genel kültür filmlerinden biridir.

Back to Top