UPS Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
UPS Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

UPS Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Kesintisiz güç kaynağı olarak çevrilen UPS, İngilizce Uninterruptible Power Supply olarak çevrilir. Elektronik cihazları koruyan ve sistemden kaynaklanan ani değişiklikler, dalgalanmalar ve kesintiler sırasında zarar görmelerini engelleyen bir sistemdir. Elektrik şebekesinde meydana gelebilecek çöküntülere karşı da tüm cihazları korumaktadır.

Kesintisiz güç kaynakları, elektrik enerjisiyle beslenen sistemleri öncelikle olumsuz şebekede meydana gelebilecek sorunlara karşı korumaktadır. Bununla birlikte elektrik kesintisi meydana geldiğinde sisteminde depoladığı enerjiyi elektronik eşyalarınıza aktararak acil işlemlerinizi halletmenizi sağlar. Böylece size bir süre daha zaman kazandıracaktır. Birçok açıdan kullanışlı olmasıyla, kaliteli bir enerji aktarımı yapmanızı sağlayacaktır.

Kesintisiz Güç Kaynağı

Özellikle fabrikalarda kullanılan UPS’ler bu tesislerin yükünü hafifletmektedir. Olası bir durumda elektrik motorlarının çalışmaması nedeniyle tüm işler aksayabilir. Evlerde ve işyerlerinde kullanılan elektronik eşyalara bir süre daha enerji sağlayabilen ve yüklerinde koruma sağlayan UPS özellikle denetim ve alarm sistemlerinde, aydınlatma sistemlerinde, askeri alanlarda, bilgisayar teknolojileri ve telefonlarda aynı zamanda tıbbi cihazlarda kullanılmaktadır.

Bu ürünleri korumaya alan ve yedek enerji sağlaması dışında, özellikle elektrik kesintilerinin olduğu durumlarda ne kadar kullanışlı olduğunu göstermektedir. Sık sık elektrik kesintisinin yaşandığı ve bu nedenden dolayı mağduriyetlerin oluştuğu durumlarda mutlaka kullanılmalıdır. Ülkemizde de elektrik kesintilerinin sık sık yaşandığı bölgeler olduğu düşünülürse mutlaka UPS temin edilmelidir.

UPS elektronik eşyaların kullanımında size yalnızca enerji nakli sağlamaz. Elektrikte ani dalgalanmalar meydana gelmesi, düşük ve yüksek gerilim olması, frekans değişimleri aynı zamanda ani voltaj sıçramalarında koruyucu bir sistemdir. Bu tip durumlarda koruma ile birlikte yedek enerjide sağlanacaktır.

UPS Kullanım Alanları

UPS cihazların kullanım alanları oldukça geniştir. Elektrik kesintilerinden kaynaklı mağduriyetlerin olabileceği her alanda kullanılabilir. Bu alanlara baktığımızda; hava alanların aydınlatmaları, bilgisayarlar, hastanelerde ve özel bakım merkezlerinde kullanılan tıbbi cihazlar, bilgisayar destekli makinalar, askeriyede kullanılan radar sistemleri, asansörler, elektronik açılan kapılar, yazar kasalar, haberleşme ve yayın kuruluşları, ısıtma cihazları, acil durumlarda kullanılan aydınlatma cihazları gibi birçok cihazda tercih edilmektedir. Kullanım alanlarının geniş olması, kullanılabilirliğini de arttıran unsurlardan biridir.

Sizlerde UPS konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için APC tercih edebilirsiniz.

Back to Top